PRIME intervija ar Mārtiņu Meieru

PRIME Athlete Management spēlētājs Mārtiņš Meiers ir viens no šī brīža labākajiem un talantīgākajiem Latvijas garajiem spēlētājiem. Jau kopš 2011. gada Mārtiņš ir stabils Latvijas pieaugušo basketbola izlases spēlētājs un pēdējās divas sezonas viņš pārstāv VTB Vienotās līgas klubu VEF Rīga. Piedāvājam interviju ar Mārtiņu.

PIRMIE SOĻI BASKETBOLĀ
Manas gaitas basketbolā sākās 2. klasē, kad tētis mani aizveda uz pirmo basketbola treniņu. Jau no pirmās dienas, iepazīstoties  ar treneri, ar citiem puišiem, kas trenējās, man bija sajūta, ka esmu īstajā vietā. Laikam ejot, attīstījās manas prasmes basketbolā un vienā brīdī apjautu, ka esmu sasniedzis diezgan daudz. Tas viss notika ļoti dabiski, ar lielu aizrautību un atbildību devos uz treniņiem. Pats esmu no Lapmežciema un uz treniņiem nācās braukt uz Jūrmalu. Jūrmalas Sporta skolā spēlēju vairākās komandās vienlaicīgi, jo treneris uzskatīja, ka man jāgūst pēc iespējas vairāk pieredzes. Sezonā aizvadīju aptuveni 100 spēles gan Jaunatnes līgā savā vecuma grupā, gan pie vecākiem puišiem. Mana profesionālā karjera aizsākās Ventspilī. Pateicoties smagam, saspringtam treniņu grafikam Jūrmalā, vēlāk bija salīdzinoši viegli iekļauties jaunajā komandā. Manī iekšā bija liela vēlme spēlēt, gribasspēks pierādīt sevi, un tas joprojām nav zudis.

CEĻŠ LĪDZ MĒRĶU SASNIEGŠANAI

Bērnībā basketbola mērķi bija ļoti augsti, bet man bija paveicies, ka treneris spēja mani nolikt pie zemes. Uzskatu, ka nevajag pārvērtēt savas spējas, jāizdara tieši tik, cik tu vari, un pamazām jāpilnveidojas, jāvirzas augstāk. Tā kā man par treniņiem nebija jāmaksā, es apmeklēju visus iespējamos, man vienkārši sirdsapziņa neļāva neiet, nokavēt. Cītīgi trenējos, bieži pat paliku uz nākamo treniņu pie vecākās grupas spēlētājiem. Mājās pārrados ap deviņiem vakarā. Protams, tas ir arī trenera nopelns, viņš spēja mani motivēt.

Šobrīd apzinos, ka mans spēles stils ir tuvāks Eiropas basketbolam. Protams, ir jāskatās pēc situācijas un mana sagatavotības līmeņa. Šosezon man iet ļoti labi, jāsāk domāt, kur es varētu spēlēt nākamgad.  Gribu pierādīt sevi un turpināt augt. Vairāk tiecos uz Eiropas labākajiem basketbola klubiem, mani piesaista aizsardzības basketbols, komandas spēle.

MOTIVĀCIJA

Ir bijušas reizes, kad es domāju, vai man tas viss ir vajadzīgs, bet tas ir normāli, katrs savas karjeras laikā par to aizdomājas, jo paliek mazāk laika ģimenei, draugiem, arī skolā nākas šo to iekavēt. Taču tajā pašā laikā es saprotu, ka ļoti daudz iegūstu. Šobrīd es trenējos divreiz dienā, un joprojām nākas daudz ko ziedot basketbola vārdā. Protams, esmu gājis cauri grūtībām, un varbūt tieši tas mani visvairāk piesaista – šķēršļu pārvarēšana.  Esmu audzis  zvejnieku ģimenē, esmu izjutis, kā tas ir – darīt fiziski smagu darbu.  Arī basketbols ir fiziski smags darbs, un man ļoti patīk sevi izaicināt. Galvenais – neko nevajag darīt caur „negribu”. Ir jāsaprot, ko tu patiešām vēlies.

ŠĶĒRŠĻU PĀRVARĒŠANA

Es vienmēr cenšos būt pozitīvs, atbalstīt gan sevi, gan komandas biedrus.  Mana pieredze rāda, ka ar negatīvu attieksmi nekur tālu netiksi. No tās rodas ne tikai kašķi starp komandas biedriem, bet arī individuālās traumas. Es kaut kā ātri sapratu to, ka vajag uz visu skatīties no gaišās puses. Tas arī ir liels mammas nopelns, viņa vienmēr mani atbalsta un cenšas psiholoģiski  ievirzīt tā, lai katrā situācijā mēģinu saskatīt labo.

DARBS PAŠAM AR SEVI

Aizejot mājās, Tu pārdomā spēli un tevi pārņem gandarījums par paveikto. Ja piedzīvots zaudējums, tad mēģini izanalizēt, ko darīji nepareizi, kā nākamreiz no tādām kļūdām izvairīties. Visu laiku gribas augt un attīstīties, jo redzu, ka vēl daudz jāstrādā. Visu laiku jāsaglabā tiešī šī sajūta, ka gribas augt. Nedrīkst aizmirst, ka, lai cik gudrs Tu būtu, vienmēr būs kāds gudrāks par tevi, tāpēc, es uzskatu, ka par treneru aizrādījumiem nedrīkst  apvainoties. Tāpat arī komandā ir jāizvērtē, kam var piekāpties, ko tu pats tomēr zini labāk. Viss sastāv no mazām niansītēm – spēles taktikas, savstarpējām attiecībām, individuāla darba. Pēdējā gada laikā esmu iedziļinājies arī savos uztura ieradumos. Sāku lasīt grāmatas, izgāju pāris testus. Sapratu, ka rezultāti it kā ir labi, tomēr nevaru sasniegt maksimumu, iekšā ir sajūta, ka var vēl labāk, tāpēc meklēju, ko es daru nepareizi, ko varētu uzlabot. Uzklausot ārstu ieteikumus, pašsajūta ar laiku kļuva arvien labāka, varēju ilgāku laiku pavadīt uz laukuma. Agrāk spēlēju no 16-20 min, šogad, manuprāt, arī pateicoties pareizai ēšanai, pārlēcu uz 25 un vairāk minūtēm. Ir vērts par to interesēties. Jāizdara secinājumi un jāturpina strādāt, jo laukumā vienīgais, kas mani aptur, esmu es pats.

NO VENSTPILS LĪDZ VĀCIJAI

Savu pirmo basketbola sezonu Ventspilī aizvadīju trenera Silvano Poropata vadībā. Ar viņa palīdzību lieliski iejutos komandā, daudz strādājām individuāli. Vēlāk Silvano parādījās piedāvājums doties uz Vāciju, un viņš uzaicināja mani viņam pievienoties.  Tā es nokļuvu komandā „Mitteldeutscher”. Uzskatīju, ka tas ir labs piedāvājums, jo klubs spēlē Vācijas 1. līgā. Man ļoti patika Vācijas basketbols, katra spēle bija sīva, cīnījāmies par katru uzvaru. Nedēļā aizvadījām pa vienai spēlei, bet līdz ar to sagatavošanās posms bija daudz lielāks, katrai komandai piegājām individuāli, sagatavojām kombinācijas, citus sīkumus. Spēlējot Vācijā, ieguvu ļoti daudz pieredzes, jo tur katra komanda ir atšķirīga – daži spēlē vairāk uz spēku, dažiem pilna komanda ar individuāli prasmīgiem spēlētājiem, citi, savukārt, veido lielisku komandas spēli. Vācijā ir daudz viesspēlētāju gan no citām Eiropas valstīm, gan Amerikas, līdz ar to pastāv liela dažādība spēles stilā, ir iespēja mācīties vienam no otra.

TRENERU IEGULDĪJUMS    

Visspilgtāk atmiņā, protams, palicis mans pirmais treneris Broņislavs Butāns, pie viņa trenējos visilgāk, viņš mani visvairāk sagatavoja lielajam basketbolam, centās arī psiholoģiski pareizi mani ievirzīt. Tāpat arī man joprojām ir sirsnīgas, draudzīgas attiecības ar treneri Gintu Fogeli. Ventspilī viņš ļoti daudz strādāja ar mani individuāli, iesaistīja daudz interesantus vingrinājumus. Treneris Broņislavs bija stingrs, daudzi, trenējoties pie viņa, neizturēja psiholoģisko spriedzi, savukārt es uz to skatījos citādāk, es sapratu, ka tas ir nepieciešams, ka tas mani padara stiprāku. Tās grūtības izgāju tad un tagad ir vieglāk. Saprotu, ka treneris grib tikai labu, un es jau arī tikai gribu uzvarēt.  

DALĪBA LATVIJAS IZLASĒ

Pirmo reizi Latvijas izlasē spēlēju 18 gadu vecumā. Pirmās emocijas, protams, bija fantastiskas, tas ir ļoti liels gods – spēlēt izlasē. Smagais darbs treniņos attaisnojās, jutos norūdījies, gatavs spēlēt. Līdz ar to mani individuālie rezultāti bija gana labi, arī turpmāk tiku iekļauts izlases sastāvā. Spēlēšana Latvijas izlasē vienmēr sagādā ļoti pozitīvas emocijas,  katrā spēlē cīnāmies līdz pēdējai sekundei, ieliekam tajā visu sirdi. Arī skatītāju emocijas un atbalsts ļoti uzlādē. Varu teikt, ka esmu Latvijas patriots. Mūsu valsts nav liela, tāpēc visiem tādiem vajadzētu būt.

BRĪVĀ LAIKA PAVADĪŠANA

Man ir suns, Džeka Rasela terjers, kas vairumam cilvēku pazīstams kā suns no filmas „Maska”. Mēs ar draudzeni dodamies uz jūru pastaigāties, brīvdienās cenšos aizbraukt ciemos pie vecākiem uz Lapmežciemu. Tagad arī aizraujos ar medniecību, patīk dzīvoties pa mežu, pavadīt laiku svaigā gaisā, savukārt vasarā priekšroku dodu makšķerēšanai. Pēc spēlēm labākā relaksācija ir pirts un baseins, cenšos sevi tādā veidā atjaunot. Rīgā ir diezgan grūti izrauties no pilsētas dzīves, tagad ļoti koncentrējos basketbolam, trenējos daudz un vēl vairāk, lai varētu pakāpties kādu solīti augšup savā karjerā, atpūsties varēs pēc tam.

 

IETEIKUMI JAUNAJIEM BASKETBOLISTIEM

Pirmkārt, vajag apzināties, cik daudz tu vari izdarīt, nevajag pārvērtēt savas spējas un izlikties labākam, tas ļoti bremzē attīstību. Domāju, ka tieši tādēļ esmu sasniedzis tik daudz, es apzinājos, cik daudz es varu un cik daudz vēl ir jāstrādā. Iesaku arī pēc iespējas vairāk pamainīt vidi, komandas, iepazīt dažādus spēles un treniņu stilus, uzkrāt pieredzi.  Protams, es ieteiktu arī pareizi ēst, jo tas ļoti palīdz. Pusaudžu vecumā ir grūti sevi piespiest ko tādu darīt, bet iedomājies, ja tu jau no paša sākuma to saprastu, tad arī rezultāti nāktu ātrāk. Galvenais ir būt pārliecinātam par to, ka esi izdarījis pareizo izvēli, par to, ka esi īstajā vietā.

Interviju sagatavoja Santa Januševska

Our Partners

  • Matchpoint.lv

    Sports, health & lifestyle internet shop

  • SportRocket

    Sports marketing and website builder platform.

  • Macron

    Italian sportswear brand. Work Hard, Play Harder.